Zmarł wielki przyjaciel Anonimowych Alkoholików Robert Gamble

Robert David Gamble – urodził się w 1938 roku w Filadelfii, później związany z Bostonem. Jest obywatelem amerykańskim. Od wielu lat mieszkał w Poznaniu. Po raz pierwszy przyjechał do Polski w 1958 roku z gupą amerykańskich studentów na wakacje „za żelazną kurtyną”. Od roku 1984 zaczął się coraz bardziej angażować w powstający wtedy ruch Anonimowych Alkoholików w Polsce. Sponsorował wyjazdy polskich psychologów i terapeutów (dr Woronowicz, Jerzy Mellibruda i wielu innych) do ośrodków odwykowych w Stanach Zjednoczonych, by tam mogli się oni zapoznać z profesjonalnymi metodami leczenia osób uzależnionych

Robert.Gamble założył Wydawnictwo Media Rodzina, dzięki któremu w języku polskim pojawiły się takie pozycje jak: „24 Godziny”, „Dzień po dniu”, „Początek w AA”, „Trzeźwe myśli”, „Koniec współuzależnienia”, „Uzależnienie i łska”, „Współuzależnienie”.  Większość tych pozycji napisali amerykańscy trzeźwiejący alkoholicy.

W 1992 roku R.Gamble zainspirowany powieścią Małgorzaty Musierowicz „Noelka” postanowił zainicjować i częściowo sponsorował również w latch następnych, „Wigilię pod Rondem”. Wigilijne spotkania pod Rondem kAPONIERA adresowne były głównie do osób bezdomnych, samotnych, uzależnionych od nałogu. Poznaniacy przyjęli tę inicjatywę z uznaniem, coraz liczniej uczestnicząc we wspólnym kolendowaniu i dzieleniu się opłatkiem.

Z zasługi dla rozwoju ruchu AA w Polsce Robert Gamble w 1999 roku został odznaczony przez Prezydenta Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej a w 2016 roku został przez Radę Miasta Poznania uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Miasta Poznania” a wcześIMG_0033niej otrzymał Nagrodę „Pelikan” dla osób mających wpływ na trzeźwość Polaków.

Na zdjęciu z Ewą Woydyłło